Pneu Peterka

Celková cena:0,-
0 položek Zobrazit košík
Hankook

Historie pneumatiky

Historie pneumatiky jak ji známe dnes říká, že vůbec první pneumatiku vynalezl R.W. Thomson v roce 1845. V jeho prvním návrhu měla pneumatika několik nafouknutých duší v koženém obalu. Oproti svým následovníkům měla nespornou výhodu v tom, že potřebovala proražení na více místech, aby se stala nepoužitelnou.

Nakonec až v závěru 19. století vyvinul John Boyd Dunlop gumovou pneumatiku. I přesto, že se jednalo o velký technologický pokrok, uchytila se gumová pneumatika až o rok později.

Dunlop svou pneumatiku představil v novinách v prosinci roku 1888 a květen následujícího roku již zaznamenala skutečný průlom. Cyklistický závod v severoirském Belfastu se již jel na pneumatikách a povědomí o gumové pneu už začínala mít i veřejnost.

Naneštěstí původní pneumatika měla i své stinné stránky. Duši bylo velmi složité vyndat, protože pneumatika byla přilepená k vozu. Roku 1890 byl patentován návrh okraje kol a vnější kryt s nepružným lemem. V té době byly položeny základy dnešní pneumatiky. Po dlouhá léta se pneumatika vyvíjela a stala se vysoce technologickým výrobkem. Dva z nejdůležitějších vývojů byly radiální pneumatiky od Michelinu v roce 1948 (získaly do té doby nevídanou přilnavost) a když Dunlop roku 1972 odstranil duši z pneumatiky.

Pneumatiky v čím dál tím víc „motorizovaném“ světě pronikly do různých odvětví: od rychlostních závodů jako formule 1 až po stroje veliké jako dům. Dnes poskytují nejen pohodlnou jízdu, ale i slušnou odolnost vůči proražení a samozřejmě potřebný výkon. Koneckonců jsou pneumatiky jediným místem, kde se Vaše vozidlo dotýká vozovky.MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
ZASÍLÁNÍ NOVINEK EMAILEM
NAPIŠTE NÁM
PLATEBNÍ METODY

PARTNEŘI

Hankook


Pneu Peterka nabízí levné pneumatiky, protektory, pneu, plechové disky značek Bridgestone,Firestone,Dayton,Firstop, Michelin, Kleber, Pirelli, Goodyear, Dunlop, Fulda, Nokian,Maxxis,Hankook, Toyo,Heidenau a další. Nabízíme osobní pneumatiky, van pneumatiky, off road pneumatiky a moto pneu.